Proton Işınlarıyla Kanser Tedavisi

Kanser, halk dilinde kötü hastalık tüm dünyada insanların ölmesine sebep olan bir hastalıktır. Günümüzde insanların çoğu kanserden ölmektedir. Fakat tıp kanserden kurtulma konusunda sürekli yol katedmektedir. Dünyanın önde gelen kanser hastahanelerinden biri olan ABD’nin California Eyaletindeki M.D Anderson’da proton ışınlama yönteminin uygulandığı yeni bir merkez kuruldu.
M.D Anderson’da Radyasyon Onkoloji Bölümünün Başkanı Dr. James Cox, proton tedavisiyle tümör üzerinde daha güçlü bir ışınlamanın yapılabildiğini vurgulayarak bunun yanısıra sağlıklı hücrelere daha az zarar verildiğini ve yan etkilerinin de daha az olduğunu söyledi.

 


Çocuklarda Bu Yöntem Tercih Ediliyor
Cox, göz, omurilik, kafatası gibi gibi hassas yerlerle, yüksek doz gerektiren durumlarda ve radyasyonun yan etkilerine daha hassas olan çocuklarda proton yönteminin yeğlendiğini belirtti.
1950li yıllarda yalnızca araştırma amaçlı kullanılan proton yöntemi, radyasyon yerine ilk kez 1990 yılında ABD’de California Eyaletinde Loma Linda Üniversitesi Hastahanesi’nde kullanıldı.
Uzmanlar ancak proton kullanımının maliyetinin, radyosyon yönteminden üç katı daha fazla olduğuna da dikkat çekiyorlar.

kanser,kanser tedavisinde proton ışınları,proton,kanser tedavisi,kanser belirtileri,kanser hastalığı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir