Grip nasıl geçer? Grip belirtileri nelerdir?

Grip Mevsimi KapıdaMuhtemelen hiçbir grip mevsimi geçen seneki kadar korkutucu olmamıştır. Geçen sene domuz gribi birçok kişiyi etkisi altına aldı. Yeni grip mevsimi yaklaştıkça, üç grip türüne karşı koruma sağlayan yeni aşı kliniklerde ve eczane raflarında yerini almaya başladı.

Grip mevsimi ne zaman başlar?
Dartmouth Tıp Okulu profesörlerinden Henry Bernstein grip mevsiminin genelde Ekim ayında başladığını ve en fazla vakanın Ocak, Şubat ve Mart aylarında kaydedildiğini belirtmiştir.
Grip aşısı ne zaman piyasaya sürülecek?
Yeni grip aşısı Ağustos ayından itibaren raflardaki yerini almaya başlamıştır.
Kimler grip aşısı yaptırmalıdır?
Grip aşısı 6 aydan büyük bebekler dahil herkese önerilmektedir. Aşı özellikle yüksek risk grupları için önemlidir. Çocuklar, 65 yaş üzerindekiler, hamile kadınlar ve astım, şeker hastası, kanser gibi bağışıklık sistemini zayıflatıcı hastalıklarla baş eden kişiler yüksek risk grubunda yer almaktadır.
Grip aşısı ne zaman yaptırılmalıdır?
Bernstein aşının ne kadar erken yapılırsa o kadar çabuk koruma sağlayacağını belirtiyor.
Aşı ne zaman koruma sağlamaya başlar?
Aşı iki hafta içerisinde etkisini göstermeye başlıyor.
Erken yaptırılan aşının etkisi zamanla kaybolabilir mi?
Hayır. Aşıyı şimdi yaptırırsanız gelecek seneki grip mevsimine kadar korunmuş olursunuz.
Kimler aşı yaptırmamalıdır?
Aşı yapımında kullanılan tavuk yumurtasına karşı alerjiniz varsa veya daha önceki grip aşısına karşı reaksiyon gösterdiyseniz doktorunuza danışmadan aşı olmayınız. Soluma problemleri, güçsüzlük, hızlı kalp atışı, baş dönmesi ve kızarıklık ciddi reaksiyon belirtileridir.
Neden bu seneki aşı domuz gribine karşı koruma sağlıyor? Domuz gribi tehdidi geçmedi mi?
H1N1 virüsü artık yaygın olmasa da hala mevcuttur. Bu seneki aşı influenza B, H1N1 ve H3N1 virüslerine karşı koruma sağlar. Aşı olursam gribe yakalanmayacak mıyım?
Aşı gribe yakalanma olasılığını yüzde 70 ile 90 arası azaltır. Yaşadığınız bölgede yayılan virüsler aşıdaki virüsler ile aynı ise aşı oldukça yüksek koruma sağlar; fakat bazı durumlarda yayılan virüsler aşının içindeki virüslerle eşleşmeyebilir. Böyle durumlarda aşı tam koruma sağlamayabilir. Aşının etkisi ayrıca yaş grubuna ve genel sağlığa da bağlıdır.
Grip ciddi bir sağlık soru mudur?
Grip her yıl 3.300 ile 49.000 arasında kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Ayrıca her yıl 200.000 civarında hastaneye yatırılma vakası kaydedilmektedir. Grip kulak, sinüs iltihaplarına ve zatüreye neden olabilir.
Grip nasıl yayılır?
Genelde yakın temas, öksürme veya hapşırma yoluyla bulaşır. Havada kolaylıkla yayılabilir.
Belirtileri nelerdir?
Ateş, üşüme hissi, karın ağrısı, boğaz ağrısı, yorgunluk, geniz tıkanıklığı, baş ağrısı ve kas ağrısı.
Aşının dışında gripten korunmak için ne gibi önlemeler alınabilir?
Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun ve düzenli olarak yıkayın. Öksürürken bir mendil ile veya kolunuzla ağzınızı kapatın. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için düzenli uyuyun.
Kaynak: http://health.usnews.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir