Badem Maskesi

Badem maskesi her cilde iyi gelir. Bu maske sayesinde cildiniz gergin ve parlak görünecektir.Yazımızın devamında maskenin yapılışını görebilirsiniz.


Malzemeler:
a.. 50 gr soyulmuş badem
b.. 10 gr yulaf unu
c.. 10 gr portakal aroması
d.. Bir miktar süt
Hazırlanışı:
Önce bademleri iyice dövün. Ardından ılık su katarak bir karışım haline getirip yoğurun. Karışımın kaşıktan ayrılması zor olana kadar yoğurmaya devam edin. Yoğurma işleminden sonra karışıma yulaf unu ve portakal aromasını da katarak tümünü 1 saat 15 dakika bekletin. Karışım dinlendikten sonra biraz süt katın ve bir macun kıvamına gelmesini sağlayın.
Kullanımı:
Bu karışımla yüzünüze sürüp, yumuşak hareketlerle masaj yapın ve en az yarım saat etkisini göstermesini bekleyin. Ardından yüzünüzü bol suyla yıkayın.

 

Bebeklerde Pişik Nedenleri ve Tedavisi

Yeni doğan bebek, ilk zamanlarda dışkısını tutamaz ve bezine pisler. Bu dışkılar bebeğin cildine yapışarak kurur ve bebeğe rahatsızlık verir. Cildin yüzeyindeki ince koruyucu yağ tabakası, bu nem ve atıklarca geçilir ve cilt tahriş olur. Bez kullanımına rağmen zaman zaman bebeklerin poposunda kendisini parlak kırmızı renk ile gösteren tahriş durumları ortaya çıkar. Bu tablo pişik olarak adlandırılır. Neyse ki pişikler çoğunlukla çok ciddi tablolar halinde seyretmez. Bazı basit temel koruyucu işlemler bebeği pişikten veya daha ciddi durumlardan korur.

Tüm bunların yanısıra bebeğin altbezinin küçük gelmesi, çok sıkı bağlanmış olması ya da gerekli sıklıkta değiştirilmemesi de tahrişe sebep olabilir. Altbezinin üzerine bebeğe giydirilen sentetik esaslı giyecekler altbezinin temas ettiği alanda ısı ve nemin yükselmesine neden olur. Tahriş olmuş derinin ısı ve neminin yükselmesi bazı mikropların üremesi için ideal ortamı yaratır. Pişik genellikle altbezinin bebeğenizin tenine temas ettiği noktada hafif kabartılı bir kızarıklık biçiminde ortaya çıkar. Kötüleştiği zaman kızartılı küçük şişlikler, içi su dolu kabarcıklar ve buna benzer biçimde bebeğe acı veren deri değişiklikleri görülebilir. Eğer pişik infekte olursa bu deri döküntüleri parlak kırmızı bir renk alabilir ve genişleyebilir. Küçük kırmızı döküntüler bezin temas alanının dışına çıkarak yayılabilir.
Pişik nasıl oluşur?

Pişik oluşumunun nedeni derinin tahriş olmasıdır. Bebek bezi pişiği o bölgeye temas eden iritan maddeler nedeniyle ortaya çıkar. Bu maddeler genellikle idrar ve dışkılardaki bazen de temizlik amaçlı kullanılan ürünler olabilir. Pişiğin oluşmasındaki başlıca nedenler şöyle sıralanabilir.

• Alt bezinin yeterince sık değiştirilmemesi

• Mantar enfeksiyonları: Tahriş olmuş deride nem ve artan ısı nedeniyle bazı mikroplar üreyebilir. Bu durumda pişikli bölge “infekte”olur. Böyle bir durumda genellikle Candida adı verilen mantar enfeksiyonu gelişmektedir.
Pişik nasıl önlenir?

Pişiği önlemenin ve tedavi etmenin temel kuralı altbezinin kapladığı alanın temiz, kuru ve serin tutulmasıdır. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli detay teninin hava alması için altbezlerinin sıklıkla değişmesi gerektiği. Tabii bir de bebeğinizin kilosuna uygun bezi seçmek. Olması gerekenden küçük olanlar bebeği sıkar ve rahatsız eder, büyük olması ise sızdırma yapar ve bebeğinizin poposunda rahatsızlık yaratır. Bu nedenle ideal bezi almalı ve büyüme dönemlerine göre doğru ebat kullanmalısınız. Bebeğinizin altını uyumadan önce değiştirmeli, uykuya daldıktan hemen sonra kontrol etmeli ve ıslaksa hemen değiştirilmelisiniz. Bu kontrolün bebeğin uykuya dalmasından hemen sonra yapılmasının nedeni bebeklerin idrarlarını genellikle bu arada yapmalarıdır. Kısaca bebek bezinin kullanılmasında en önemli konu sık değiştirmektir. Amaç, bebeğin altının kuru tutulmasıdır. Kullanılan bez ne zaman ıslanır veya dışkı ile kirlenirse değiştirilmelidir.

Bebeklerini büyütürken bu konuda annelerin en büyük yardımcısı BabyStar, tüm annelere farklı alternatifler sunuyor. Bebeğiniz için ideal BaybStar boyunu ögrenmek için lütfen buraya tıklayınız.
Bebeğinizin alt temizliği

Bebeğin kirli altını temizlemenin en etkin yolu sabunlu su ile yıkamak, su ile durulamak ve kurulamaktır. Bir çok aile kokulu sabun veya alkol içeren ürünler kullanırlar. Bu ürünler de pişiklere neden olabilirler. Bu tür ürünlerin ALERJİK madde içermediğinden emin olmalısınız. Bebeğinizin İlk olarak alt temizliğinde ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlayın. İkinci aşamada ise değiştirmeye ve temizliğine başlayın. Her alt değiştirmede bezli bölgeyi temizleyin, böylece cildinin tahriş olmasını ve pişik oluşumunu önleyebilirsiniz.
Alt değiştirmeye hazırlık
Gerekli malzemeler

• Paketinden yeni çıkarılmış bebek bezi.
• Alt değiştirme minderi.
• Bir kap içinde ılık su (ilk haftalarda kaynatılmış su da kullanılabilir).
• Tuvalet kağıdı, pamuk parçaları veya kağıt mendiller; bebeğin altının kaba temizliği için yararlıdır.
• Pişik önleyici, koruyucu krem.
• Kirli bezin konacağı ağzı kapaklı kova veya çöp torbası.
• Temiz giysiler.
Alt değiştirme

• Bebeği sırt üstü minderin üzerine yatırınız.
• Bebeğin bezini açın.
• Bir elinizle 2 ayağından tutarak kaldırmak, alt temizliğini daha kolay yapmanızı sağlar. Kakasını yapmışsa, kaba temizliğini tuvalet kağıdı ile yapın. Bu temizliği önden arkaya doğru yapmak gerektiğini unutmayın. Böylece kakasında olan mikropların cinsel organa taşınmasını önlersiniz. Bezin kirli kısmını dürerek öne doğru çekin ve bebeği bezin daha temiz kısmı üzerine veya temiz bir örtü üzerine alın.
• Suda ıslattığınız pamukla önce karnını sonra tüm poposunu ve cinsel organını temizleyin. Gerektikçe pamuğu yenileyin.
• Kasıklarını, tüm boğum aralarını, deri kıvrımlarını iyice temizleyin. Erkek bebeklerin pipisini silerken sünnet derisini çekiştirmeyin. Tüm deri kıvrımları ve testislerini iyice temizleyin ve sonra kendi ellerinizi silin.
• Bebeğin altının değişimi sırasında, bezlemeden altının açık olması ve hava ile teması oldukça koruyucudur. Bebeğinizin altını bezlemeden 10-15 dakika altını açık tutarak poposunun hava almasını sağlayın.
• Bebeğin altı bağlanırken mümkün olduğunca bel bölgesinde gevşek bağlanmalı ve havanın bez içinde dolaşması sağlanmalı.
• Bebeğin altı bağlandıktan sonra naylon bir külot veya sızdırmayı engelleyici katman koyulmamalı. Bu durum, cildin hava almasını engellediği gibi nemin de içeride kalmasına neden olarak pişiklerin oluşumuna neden olur.
• Bebeğinizin alt değiştirme işlemi bittiğinde ellerinizi yıkamayı unutmayın.
Bebek bezi ve sağlık

Bebeğinizin sağlığı açısından bebek bezi size büyük ipuçları verir. Bebeğin günde kaç kez idrar yaptığını veya dışkılama yaptığını takip edebilirsiniz. Bu da size;
● Bebeğinizin yeterli su alıp almadığını,
● Yeni aldığı besine karşı reaksiyonunu,
● Üriner ve sindirim sistemi sağlığı hakkında bilgi edinmenizi sağlar.
Normalde bebeğin idrar rengi neredeyse renksizdir veya hafif sarıdır. Alınan besinler, ilaçlar ve bazı hastalıklar idrar renginin değişmesine neden olur. Özellikle yeni doğan bebekler yeterli kadar su alamıyorlar ise idrar rengi pembe olabilir. Bunun nedeni ürat kristalleridir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.
Bebek bezlerini tuvalete atmayınız. Bebeğinizin cins, kilo ve yaşına uygun bebek bezi kullanınız.
 

göğüs altları için pişik kremi

Bebeklerde Görülen Gaz Sancısı

İnfantil kolik, bebeklerde doğumdan itibaren başlar ve 3-4 aylık olana kadar devam etmektedir.Kesin nedeni henüz bilinmemektedir. İnfantil kolik için çeşitli tanımlar yapılmaktadır.
Ancak en çok kullanılan tanım; sağlıklı bir bebekte barsak kökenli olarak en az günde 3 saat, en az haftada üç gün ve en az 3 hafta süren periyodik ağlamalardır. Ancak çok ağlamanın ölçüsü her anne baba için değişebilmektedir. Bu nedenle en basit tanım belirli aralıklarla oluşan ve ilk üç ay boyunca süren sebebi belli olmayan ve aileyi rahatsız edecek düzeydeki ağlamalar olarak yapılabilir. Bu sancılar birçok bebekde görülür.
Karın bölgesinde gaz toplanması ve bunun yarattığı huzursuzlukla kendini gösterir. Bu bir hastalık gibi algılanmamalı ve küçük önlemlerle azaltılmaya çalışılmalıdır. Gazın en önemli göstergelerinden biri bebeğin bacaklarını karın bölgesinde toplayarak ağlaması ve yüzünde kızarma ve morarmalar görülmesidir. Buna göre, öncelikle bebeğin gaz nedeniyle ağlayıp ağlamadığını tespit etmek gerekir. Çünkü tüm ağlamaların sebebi de “gaz” değildir. Örneğin açlık, diş çıkarma, ishal, kulak ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu gibi nedenlerle de bebek uzun süreli ağlama krizlerine girebilir.

Gazın nedenleri nedir?

Aslında gazın tam nedeni bilinmemektedir. Gaz sancısı; bebeğe zarar vermeyen, belli bir süre ile sınırlı fizyolojik bir olay olduğundan, belirgin bir tedavisi de henüz yoktur. Kesin tedaviden çok gazı azaltıcı bir takım önlemler ve davranış biçimleri uygulanması gerekir.
Gaz sancısını azaltmak için neler yapılmalı?

– Bebeklere hiçbir yararı olmadığı halde şekerli su içirilmesi, emziklerin bala veya pekmeze batırılarak verilmesi, çok erken aylarda nişastalı gıdalara başlanması,

uzun süre açıkta kalan yiyecekler (özellikle süt ve sütlü yiyecekler), iyi temizlenmemiş şişe, kaşık ve emzikler, uzun süre kapağı kapatılmamış şuruplar (vitaminler, antibiyotikler, ateş düşürücü, ağrı kesiciler) basit mikrobik kirlenmeler nedeniyle gaz yapabilir.

– Altının uzun süre ıslak bırakılması, bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olması, uzun süre aynı konumda yatırılması gazı artırabilir.

– Bebeğin kundaklanması, hareket kabiliyetini sınırlayan kuşaklarla sarılması gazı artırabilir.

– Annenin beslenmesinin gaz oluşumundaki rolü sanıldığı kadar belirgin değildir. Böyle durumlarda anne ve babanın sakin, hoşgörülü ve sevecen olması çok daha önemli.

– Aşırı sıcak veya soğuk ortamlar oluşturulmamalı.

– Dar ve sıkıcı veya üst üste kalın giysiler giydirilmemeli.

– Besinler hazırlanırken hijyen (temizlik) kurallarına uyulmalı.

– Bebekler hep aynı pozisyonda yatırılmamalı, sağ ya da sola dönük yan olarak veya karın üstü yatırılmalı (karın üstü yatırılırken (yüzükoyun) lütfen yanında bulununuz).

– Her beslenmeden sonra en az yarım saat ve en az iki ya da üç kere geğirene kadar gazı çıkartılmalı.

– Sakin olduğu bir zamanda bebeğe uygun masaj yapılmalı. Özellikle altının değiştirildiği zamanlarda ve banyo yapıldığı zamanlarda masaj çok yararlıdır.

– Gereğinden fazla emzirilmemeli, gereksiz yere ek besinler verilmemeli.

– Hekime danışılmadan gereksiz yere gaz ilacı verilmemelidir.

 

“yenidoğan bebeklerde balgam söktürücü bitkiler”,2 yaşındaki çocuklarda sancı sebepleri,bazı bebeklerde neden gaz uzun süre devam eder,bebeklerde gaz sancısı belirtileri,bebeklerde gaz sancısı bitkisel tedavi,bebeklerde gaz sancısı bitkisel tedavisi,bebeklerde gaz sancısı faydalı bitkiler,bebeklerde gaz sancısı için bitki çayı,bebeklerde gaz sancısı tedavisi,bebeklerde gaz sancısı ve önlemleri,bebeklerde gaz sancısının önlemleri,bebeklerde kolik ağrısı,bebeklerde kolik ağrısı nasıl geçer,bebeklerde kolik ağrısının tedavisi,bebeklerde kolik sancısı nasıl geçer,bebekte gaz sancısının bitkisel tedavisi ömer coşkun,bebekte kolik sancısıgazllı bebeğe bitkisel tedavi,kolik ağrıları ne zaman geçer,kolik masajı,kolik sancısı belirtileri,yeni doğan bebek gaz sancısı,yeni doğan bebeklerde gaz sancısı bitki tedavisi,yeni doğan bebeklerde gaz sancısı için yapılan bitkiler,yeni doğan bebekteki gaz sancısında ne yapılmalı,yenidoğan bebekde gaz sancısı tedavisi,yenidoğan bebeklerde gaz sancısı,yenidogan kolik agrilari,yenidogan kolik agrisi

Mutsuzluğun Nedenleri Nelerdir?

 

Son zamanlarda dünyada mutsuz insanların sayısı giderek artmaktadır. Peki insanlar neden mutsuz? Neden hayattan tat alamıyorlar? Yazımızın devamında bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İlkbahar ve sonbahar aylarında depresyon kaynaklı bazı hastalıklarda artış yaşandığını anlatan Prof. Dr. Yunus Emre Evlice, Türkiye’de hastaların çoğunun depresyon geçirdiğinin farkında bile olmadığını belirtti.
Prof. Dr. Evlice, “Kendilerini sürekli mutsuz, umutsuz, karamsar hissedenler, yalnız olduğunu, çıkmazda bulunduğunu düşünenler kendisi, çevresi ve geleceği için psikiyatra başvurmalı” dedi.

Prof. Dr. Yunus Emre Evlice, “Herkes yaşamının bir döneminde hüzün, keder, mutsuzluk gibi duyguları yaşayabilir. Bunlar, genellikle yaşanan olaylarla ilişkili ve geçicidir. Oysa bazen bu duygulanımlar daha aşırı boyutlarda ve daha uzun süre yaşanır. Kişi kendini, bir süredir hemen her gün, yaklaşık gün boyu süren bir biçimde ’üzgün, kederli, morali bozuk, mutsuz, dertli, çaresiz, sıkıntılı, zavallı, neşesiz, sinirli, çökkün, boşluktaymış’ gibi tanımlar ve öyle hisseder. Depresif bir kişi kendisini yalnız ve çaresiz hisseder” diye konuştu.
Prof. Dr. Evlice, insanların yaklaşık 5’te 1’inin yaşamları boyunca en az bir kez depresyon geçirdiğini, kadınlarda oranın daha yüksek olduğunu söyledi.

Bebeklere Yapılması Gereken Alışveriş

Aileleri bebekleri dünyaya gelmesine yakın tatlı bir heyecan sarar. Bu heyecanla napcaklarını bilemezler. Doğacak çocuklarına oda hazırlama telaşı da bunlardandır. Bu dönemde aileler hiç düşünmeden bolca eşya almaktaadırlar. Bebek eşyası ve malzemeleri üreticileri ilk çocukları doğacak anne ve babaların çok fazla para harcadıklarını keşfetmişler. Bebek mağazalarına gittiğinizde, alabileceğiniz bebek gereçlerini seçmekte zorlanabilirsiniz. Bunlardan bir kısmı gerçekten gereklidir. Ancak, göz alıcı olan pek çok ürün, gereksiz olmaktan öte kullanışlı bile değildir. Kendinizi size mağazada herşeyi satmaya çalışan kadına teslim etmeyin. Aksi takdirde mağazadan eliniz kolunuz sımsıkı dolu birçok minik kıyafet ve malzemeyle çıkarsınız.
Evde önce liste yapıp, minimum ihtiyaçlarınızı belirleyin ve mağazadaki satıcıların karşılarına hazırlıklı çıkın. Yaptığınız listedeki herşeyi almak yerine bu listeyi bir rehber olarak kullanın. Ne sıklıkta çamaşır yıkayacağınıza önceden karar verin. Eğer her gün çamaşır yıkayacaksanız listedeki malzemelerden en az sayıda alın, kirlileri biriktirip yalnızca haftada bir yıkayacaksanız o zaman en fazla sayıda malzeme alabilirsiniz. Bebeğiniz eve gelmeden önce ihtiyacı olacak eşya ve temel gereksinimleri içeren listeye bir göz atın. Unutmayın önemli olan çok çeşit değil, ihtiyaçlar doğrultusunda alışveriş yapmak.
Anne Bakım ve Sağlık ürünleri

● Gögüs Pedi

● Emzirme Sütyeni

● Hamile külodu

● Lohusa Külodu

● Gögüs Pompa Seti

● Gögüs Koruyucu Aksesuar
Beslenme Zamanı

● Biberon

● Biberon Emziği

● Biberon Isıtıcısı

● Biberon & Emzik Fırçası

● Mama Tabağı & Kaşığı

● Önlük

● Termos Biberon

● Mama Sandalyesi
“İki türlü plastik biberon var. Yeniden kullanılabilen klasik biberonlar ve daha yeni olup bebeğin hava yutmasını engelleyen biberonlar. Biberon ağızlıklarında ise şekli ve delik çapı farklı olanları bulunuyor. Silikondan yapılan bebek ağızlıkları koku ve tatsız olduğundan bebeğin damağına yapışmazlar.”
Bebek Bakım ve Temizlik ürünleri

 

● Yalancı Emzik

● Emzik Kutusu

● Dişlik

● Tırnak Makası

● Tarak

● Fırça

● Bakım çantası

● İlaç Kaşığı

● Beden Termometresi

● Burun Aspiratörü

● Göbek Bağı Bandı

● Islak Mendil
Elektronik Cihazlar

● Sterilizatör

● Oda Nemlendiricisi

● Bebek Telsizi
Banyo Gereçleri

● Küvet

● Küvet Filesi

● Bakım Yatağı (alt değiştirme için)

● Banyo Termometresi

● Banyo Süngeri

● Bornoz, Havlu, Eldiven

● Renkli, sevimli yüzen oyuncaklar…

● Sampuan, Sabun, Pudra, Yağ vb. bakım ürünleri.

“Tuvalet ve banyo malzemelerinin alkol ve koruyucu, yapay katkı maddesi ve kimyasal madde içermemesine dikkat edin. Aksi takdirde bebeğin cildini kurutabilir.“
Uyku Zamanı

● Bebek Karyolası

● Nevresim Takımı

● Şilte

● Oda Termometresi

● Gece Lambası

● Termofor

● Dönence
“Karyolaya monte edilen, bebeğin erişemeyeceği yükseklikte asılı dönen ve müzik çalan oyuncaklar oldukça dikkatini çekececektir.”
“Parmaklıklardan sarkan ses çıkaran oyuncaklar da hoşuna gidebilir.”
“Battaniye alırken gevşek dokunmuş ya da uzun püsküllü battaniyelerden kaçının. Bunlar bebeğin parmaklarının aralarına sıkışabilir.”
Dinlenme & Gezinti Zamanı

● Puset

● Oto Koltuğu

● Portbebe

● Kanguru

● Ana Kucağı

● Portatif Yatak

● Oyun Parkı

“Bebeği beslemek ve sakinleştirmek için sallanan sandalye de alabilirsiniz.“
Bebeğinizin Yatağı

● Çok sert veya çok yumuşak yatak almayın. Fazla sert yatak bebeğinizin kaslarını yorar ve uyumaya geçişini zorlaştırabilir. En uygunu orta sertlikte (yarı ortopedik) bir yatak. Yün veya pamuk yatakları tercih etmeyin.
● Yatağın daha temiz kalması açısından yıkanabilir yatak koruyucu kullanabilirsiniz.
● Serip, toplamada kolaylık olması açısından ve bebek yatarken toplanmaması için kenarları lastikli çarşafları tercih edin.
● % 100 pamuklu kumaştan yapılmış çarşaflar kullanın. Sentetik ürünler pek tercih edilmiyor.
● Yatağın kenarına koyacağınız kenarlıkların ve bağcıklarının 18 cm’den uzun olmamasına dikkat edin.
Giysi Dolabı

Boş zamanlarınızda değişik modelleri ve fiyatları karşılaştırmak amacıyla alışverişe çıkabilirsiniz. Bu alışverişi, doğumun yaklaştığı ve dolaşmanızın zor olacağı son aylara bırakmamanızda yarar var. Alacağınız giysilerin çamaşır makinesinde yıkanabilir olmasına özen gösterin. Ayrıca kolay ütülenenleri alın.
Yazın doğan bebekler için

4 hafif tulum, 4 yelek elbise ya da t-shirt, 2 ya da 3 uyku tulumu, 2 hırka, 2 ya da 3 çift pamuk çorap, 1 geniş kenarlı şapka, 1 ince örtü.
Kışın doğan bebekler için

4 tulum, 4 yelek elbise ya da t-shirt, 2 ya da 3 uyku tulumu, 4 hırka, 2 ya da 3 çift pamuklu ya da yünlü çorap, 1 yünlü şapka ve 1 çift tek parmaklı eldiven, 1 battaniye ya da kalın ceket.
Giysi alırken nelere dikkat edilmeli?

● Yandan bağlanan zıbınlar kolay giyilebilirler ve neredeyse tüm giysilerin içinde rahatça kullanılabilirler. Kasığın altından bağlanan tulumlar da pratiktir.
● Özellikle omuzlarında çıtçıtlar olan tulumları ya da üst giysilerini tercih etmenizde yarar var. Bu üst giysileri boyun kısmından genişleterek bebeklere daha rahat giydirebilirsiniz.
● Pamuk gibi doğal malzemelerden yapılmış giysiler bebeğinizin cildinin en rahat nefes alabildiği malzemelerdir. Özellikle bebeğinizin cildini örten iç giyim seçiminde önemli. Kullanılan malzemelere bakın, dikiş yerlerini kontrol edin. Şişkin ya da kabarık olan dikiş yerleri kaşıntı yapabilir. Ayrıca etiketleri de çıkarın ki bebeğinizin cildine zarar vermesin.

● Minik düğmeli ya da bağlanması zor giysiler almayın. Geçme düğmeli ya da çıtçıtlı giysilerin kullanımı daha rahat ve kullanışlı.

● Bebeğiniz kısa sürede gelişeceğinden, en küçük boy giysilerden az alın. İlk giyisleri bol olabilir, bebeğiniz bu durumu önemsemeyeceği için biraz büyük alabilirsiniz; kollarını kıvırdığınızda bu durum sorun olmaktan çıkar.

ana kucağı alırken neler dikkat etmeli,bebeğimin alışverişi,bebek alışverişi nerden yapılır,bebek beşiği dönenceler,bebek beşikleri portatif,bebek dönence faydaları,bebek yatak koruyu nasıl olmalı,çanta olabilen portatif bebek beşikleri,dönence alırken nelere dikkat etmek gerekir,dönence bebek nasıl olmalı,dönence faydaları,dönence fiyatları,dönence nasıl olmalı,dönenceler bebek sağlık,emzirme sütyeni ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ,karyola için dönence,portatif bebek beşikleri,portatif bebek karyola modelleri,portatıf bebek kayrolası,portatif bebek yatagi,portatif bebek yatagi ana kucagi,portatif bebek yatagi ve sallanan ana kucagi,portatif bebek yatakları sağlıklımı,Portatif cocuk yatagi,portatif çocuk yatak,portatif çocuk yatakları,portatif karyola,Portatif Seyahat Bebek Yatağı,portatif yataklar,portotif yataklar,tatil icin bebek yatagi,yatak secerken neye dıkkat etmelı