Doğum kontrol hapı kilo almaya sebep olur mu?

Emziren annelere östrojen ve progesteron hormonunu bir arada içeren doğum kontrol haplarının kullanımı önerilmez. Bunlar sütün kalitesini bozabilir ya da sütün kesilmesine sebep olabilir. Emziren anneler minipill diye adlandırılan sadece progesteron hormonu içeren doğum kontrol haplarını kullanabilirler. Emzirme döneminde yanlışlıkla normal (hem östrojen hem progesteron içerikli) doğum kontrol hapları kullanılması sütün kesilmesine sebep olabilir. Bebek için çok ciddi bir etkisi olmaz.

Bütün doğum kontrol haplarında aynı miktarda hormon mu bulunur?

20 30 ve 50 mikrogramlık östrojen içerenler vardır. 50 mikrogramlık haplar yüksek östrojen içeriklerinden dolayı yaygın olarak kullanılmaz. 20 ve 30 mikrogramlıkların her ikisi de etkindir. Bir doğum kontrol hapı üretilirken etkinliği konusunda şüphe duyulmayacak minimal etkili doz miktarları hesaba katılır. Yani en düşük dozaj olan 20 mikrogramlık ve 30 mikrogramlık doğum kontrol haplarının ikisi de etkindir. Dozaj ayarlamaları özel durumlarda gerekli olabilir. Östrojen içeriği az olan düşük dozajlı hapların yan etkilerinin daha az olduğu unutulmamalıdır.
Doğum kontrol hapları aşırı tüylenmeye neden olur mu?
Doğum kontrol hapı tüylenme tedavisinde kullanılabilir. Özellikle bazılarının antiandrojenik etkileri de bulunur. Yani erkeklik hormonunu baskılayıcı yapıdadır. Bunların dışında androjenik yapıda hormonlar içermez bu sebeple tüylenmeye sebep olmaz. Doğum kontrol hapları tüyleneme için ezbere alınabilecek haplar değillerdir. Genellikle epilasyonla beraber önerilir. Kişinin özelliğine göre, tüylenmenin şiddetine göre ya da altta yatan hormonal sebebe göre çok daha güçlü, çok daha farklı ilaçlar kullanılabilir.
Doğum kontrol hapı kilo almaya sebep olur mu?
Doğum kontrol hapının kilo yapıcı etkisi yoktur. Sadece içeriğindeki hormonların özelliği sebebiyle, özellikle östrojenin özelliği sebebiyle, kullanım esnasında vücutta su tutulumu artar ya da ödemler oluşabilir. Bunun dışında aşırı kilo yapma ya da iştah açma gibi bir etkisi yoktur.
Ecz. Kübra Özden

20 mikrogram doğum kontrol hapı,4 kilo normal doğum olurmu,adet düzenleyici,adet düzenleyici h,adet düzenleyici ha,adet düzenleyici hap isimleri,anti androjen,anti androjen doğum kontol hapları,antiandrojen doğum kontrol hapları,antiandrojen hormonu içeren doğum kontrol hapları,antiandrojenik progesteron iceren dogum kontrol ilaci,biber hap,biber hapı,biber hapını doğum kontrol hapı içen kullanabilirmi,do,doğm,doğum kon,doğum kont,doğum kontrol,DOĞUM KONTROL HA,doğum kontrol hapı,doğum kontrol hapı em,doğum kontrol hapı kilo,doğum kontrol hapı kullanırken bitki çayı,doğum kontrol hapı zara,dogum kontrol hapinin etkileri,doğum kontrol hapının zararları,dogum kontrol haplari,doğum kontrol hapları kilo,emziren anne do,emziren anne doğum kontrol hapı kullanabilirmi,EMZİREN ANNELER D,EMZİREN ANNELER DOĞUM,emziren anneler doğum kontrol hapı kullanabilirmi,emziren annelerde baş dönmeleri,emziren kadın hap kullanırmı,EN ÇOK HORMON İÇEREN DOĞUM KONTROL İLACI,en iyi dogum kontrol hapi,hangi doğum kontrol hapında antiandrojenik etki vardır,hormon haplari ve kilo,normal doğum kilosu,rahim içi iltihap giderici haplar nelerdir,rahim yarası rahim kanserine sebep olurmu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir