Maden Suyunun Faydaları

Çoğu insan karnında gaz olduğunda, şişkinlik hissettğinde maden suyu içerek midesini rahatlatmaya çalışır. Peki bu maden suyu gerçekten mideye iyi gelir mi yazımızın devamında size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Maden suyu nedir? Maden suyu jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında tutulan yeraltı sularından elde edilmiş çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm’den daha az olmayan sulardır. Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler. Mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde edildiği anda spesifik miktar ve oranlarda mineraller ve iz elementler içermeleridir. Her maden suyu farklı miktarda mineral içerebilir

Peki maden suyu içmek faydalı mı? Maden suları kalsiyum, klor, magnezyum, sodyum, potasyum gibi vücut için önemli birçok mineral içerir. Özellikle terle sıvı ve elektrolit kaybının arttığı yaz aylarında, spor yapanlarda, sık seyahat edenlerde iyi bir seçimdir. Ancak maden suyu ile soda karıştırılmamalıdır. Maden suyu yerin en derin katmanlarından çıkar ve çıktığı yerin jeolojik özelliklerini taşır ve magmadan aldığı karbondioksit gazının basıncı vasıtasıyla yeryüzüne çıkarlar. Yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleri de alarak yol alırlar. Bu sebeple maden suyu mineralce zengin ve doğal bir içecektir.
Mineralli su aktif yaşam, spor ve egzersizde doğal su desteğidir;
Sağlığın korunması ve geliştirilmesinde dengeli ve yeterli beslenmenin yanında günlük fiziksel aktivitelerin artırılması ve çeşitlendirilmesinin yararları günümüzde giderek daha iyi anlaşılıyor. Sportif faaliyetlere katılma, egzersiz yapma, yürüme ve koşu gibi aktivitelere katılma günümüz insanının sağlıklı alışkanlıkları arasında daha çok yer alıyor. Bu arada, tüm bu aktiviteler sırasında terleme ile oluşan su ve mineral kaybı unutulmamalıdır. Bu su ve mineral kaybının karşılanması yaşamsal önemdedir. Bu konuda mineralli sudan faydalanılabilir. Böylece, kaybedilen vücut suyu yerine konulduğu gibi, artan kas ve hücre metabolizması yeterli miktarlarda minerallerle desteklenir ve yaşamsal önemdeki su-elektrolit dengesi korunmuş olur.
Uzm. Dyt. Dilara Koçak

anne sütüNE SODANIN FAYDASI VARMI,daganın faydaları neler,doğa yararları,doga yararları ve faydaları,doğada yaşamın yararları,doğal mineralli su faydaları,doğal mineralli su zayıflama,doğal mineralli suyun faydaları,doğanın faydaları,gazlı mineralli su faydalımı,gazlı su,gazli su faydalimi,gazli su sagliklimi,gün suyu kimyasal,maden suyu nedir mineralli su,maden suyunun kimyasal özellikleri,mineralli bitkiler,mineralli su kilo yapar mı,mineralli suyun cilde faydaları,mineralli suyun faydaları,mineralli suyun yararları,şifalı suların kimyasal özellikleri,sodadaki kimyasal özellikler,sodanın kimyasal özellikleri,soğan suyu eklem için,soğan suyunun eklem sıvı kaybına faydası var mı,suyun doğaya faydaları,suyun doğaya faydas,suyun doğaya faydası,suyun doğaya yararı,suyun dogaya yararları,suyundoğaya faydası,termal sularda mineral var mı,ZAYIFLAMAYA DOĞAL MİNERALLİ SU FAYDALIMI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir