Diş Ağrısından Kurtulmak

Diş ağrıları insanın canın oldukça yakan bir rahatsızlıktır. Bu ağrı bazen öyle şiddetlenir ki insan yerinde duramaz.Bu ağrıdan kurtulmak için çeşitli yöntemler deneriz. Bunlardan birisi de antibiyotik kullanmak. Fakat bu yöntem çok zararlıdır.

Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Alaçam, Ağız ve Diş Sağlığı’nın genel tıbbın dahiliyesi olduğunu belirterek,” Hastalar bize uğramadan dişlerine müdahale ettirmesinler” dedi. Prof. Dr. Alaçam, tedavi sırasında ağrı çekmekten korkanlara, “Yapılan bir ankette 20. yüzyılın buluşu olarak, diş hekimleri lokal anestezinin icadını seçtiler. Gerçektende öyle, diş tedavisindeki ağrıyı iğne ağrısına indirgeyebiliriz. Bunun için korkmaya gerek yok” dedi. Prof. Dr. Alaçam, diş ağrılarında antibiyotik kullanmanın son derece hatalı olduğunu söyledi ve “Ateşli ve ileri durumlarda tavsiye edilebilir, ama bu tarz ilaçlar alerjik tablolara neden olabilir” dedi.
Prof. Dr. Alaçam, ağız ve diş sağlığı konusunda ANKA’nın sorularını yanıtladı. Son dönemde yaygın olarak uygulanan diş çakmasına yönelik bir soruya üzerine Prof. Dr. Alaçam, öncelikli olarak doğal yapının korunması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Alaçam, “Kemiğin analizi yapılarak, bilimsel usullerle bu tedavi ileri durumlarda tercih edilebilir. Bu tedavi çoğu kez çare olarak gösteriliyor. Dünyada, kompozit dolguya yüzde 4, implant tedaviye yüzde 13 harcama yapılıyor. İmplant tedavi gelir kaynağı olarak görüldüğü için, gerekli tetkikler yapılmadan uygulanıyor. Hasta sağlığı ön plandayken, mevcut yapıyı korumalı, kestirme yola gidilmemeli. Yapay diş, doğal dişten üstün olamaz. Çare ağzımızda.”
Prof. Dr. Alaçam, diş rahatsızlıklarının oluşmasını engellemek için, hekim ve hastanın iyi bir iletişimde olması gerektiğini söyleyerek, diş tedavisinde uygulanan yöntemler hakkında da bilgiler aktardı. Prof. Dr. Alaçam’ın verdiği bilgiye göre, diş beyazlatması, çürük ve çatlak varsa daha büyük rahatsızlıklara neden oluyor. Batıdan gelen diş bakım ürünleri bilinçsizce kullanıldığında sakıncalı bir hal alıyor. Ezbere yapılan diş bakımının bilimsel olarak kabul edilmediğini belirten Alaçam, bitkisel ürünlerin ancak geçici rahatlıklar verebileceğini söylüyor.
Prof. Dr. Alaçam, diş çürümelerine neden olan besinlerden de bahsederek, karbonhidrat, şeker ve nişastanın bakterilere çabuk besin sağladığını belirtti. Asitlerin ağızda özellikle ilk 5 dakikada dişlerde zarar oluşturduğunu vurgulayan Prof. Dr. Alaçam sözlerine şöyle devam etti: “Yemekten 5 dakika sonra diş fırçalamak önemli. Ağızdaki korunma mekanizmaları günde 5 defa koruyucu olabilir, daha fazlasına yetersizdir. Sık atıştırmalar, ağzın savunma mekanizmasını düşürür. Sık tüketilen şeker, çikolata, asitli içecekler afet şeklinde çürüklere neden olur. Bazı besinler çok daha yapışkandır, ağızdan uzaklaştırması güçtür. Örneğin çürük oluşturma potansiyeli bakımından muz çikolataya göre çok daha sakıncalı. Yemeklerden sonra bazı meyvelerin ağzı temizlediği çok doğru değil. Meyve şekeri kolay parçalandığı için glikoz ve fruktoz oluşumuna neden olur.”
Prof. Dr. Alaçam, erken dönemdeki tedavinin faydalı ve ekonomik olduğuna dikkat çekerek, diş hastalıklarının ihmal edilirse çok çabuk sürede ileri hastalıklara (eklem-kalp romatizmaları, böbrek hastalıkları gibi) neden olabileceğini söyledi.
-“DİŞ AĞRILARINDA ANTİBİYOTİK KULLANMAK SON DERECE HATALI”-

Prof. Dr. Alaçam, tedavi sırasında ağrı çekmekten korkanlara, “Yapılan bir ankette 20. yüzyılın buluşu olarak, diş hekimleri lokal anestezinin icadını seçtiler. Gerçektende öyle, diş tedavisindeki ağrıyı iğne ağrısına indirgeyebiliriz. Bunun için korkmaya gerek yok. Diş ağrılarında antibiyotik kullanmak son derece hatalı. Ateşli ve ileri durumlarda tavsiye edilebilir, ama bu tarz ilaçlar alerjik tablolara neden olabilir” dedi.
Prof. Dr. Alaçam, diş beyazlatması ile ilgili olarak da şunları söyledi:
“Diş beyazlatması, çürük ve çatlak varsa daha büyük rahatsızlıklara neden oluyor. Batıdan gelen diş bakım ürünleri bilinçsizce kullanıldığında sakıncalı bir hal alıyor. Ezbere yapılan diş bakımının bilimsel olarak kabul etmiyoruz, bitkisel ürünler ancak geçici rahatlıklar verebilir.”
-”DİŞLERİN ÇEKİLMEMESİ İÇİN TÜM UYGULAMALAR ANABİLİM DALI KLİNİKLERİNDE YAPILMALI”-

Mezuniyet sonrası eğitimlerin zorun olmasının, diş hekiminin gelişmesinde bu eğitimlerin etkin rol alacağını söyleyen Prof. Dr. Alaçam, “Diş hastalıkları ve tedavisi bölümü, genel tıbbın dahiliyesidir. Dişlerin çekilmemesi için yapılabilecek tüm onarımların ve estetik girişimlerin anabilim dalı kliniklerinde yapılması gerekir. Ülkede yapılan dolguların başarıları değerlendirildiğinde üniversitelerde yapılan dolguların daha uzun ömürlü ve başarılı olduğu çalışmalarla gösterildi. Bu nedenle ülke ekonomisine de önemli katkılarda bulunan Diş Hastalıkları ve Tedavisinin Sağlık Bakanlığı’nca uzmanlık dalı olarak kabul edilmesi gerekmektedir” diye söyledi.

diş,diş ağrısı,diş ağrısından kurtulmak,diş ağrısı nedenleri,diş taşı

Süt Dişinin Önemi

Dicle Üniversitesi (DÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behiye Bolgül, çocukların altıncı aydan itibaren diş çıkarmaya başladığını belirterek, diş çıkarma döneminde ve sonrasında çocukların diş hekimi kontrolü altında olması gerektiğini söyledi.

Diş çıkarmada güçlük halinin çocukları huzursuz edebileceğini belirten Bolgül, şöyle konuştu:
“Çocuk diş çıkaramayınca sürme kisti dediğimiz tablo ile diş eti morarabilir ve çocukta huzursuzluk hali yaşanabilir. Böyle durumlarda küçük bir cerrahi müdahale ile dişin daha kolay çıkması sağlanmalı. Diş sağlığı için mutlaka çocuklara 2 yaşından itibaren diş fırçalamanın öğretilmesi gerekiyor. Ebeveynler, dişlerini fırçalayarak onlara örnek olmalı ve onları özendirmeli. Özellikle çocuğun yanında dişlerini fırçalayarak bu şekilde çocuğun da diş fırçalamaya özenmesi sağlanmalıdır. Diş fırçalamayı öğrenen çocuk düzenli fırçalama alışkanlığı edinir ve diş sorunları asgariye iner.”
SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİ
Bolgül, süt dişlerinin nasıl olsa döküleceği düşüncesiyle ebeveynler tarafından çok önemsenmediğini ve bunun çok yanlış bir tutum olduğunu söyledi.
Çürüyen süt dişlerinin, yerlerini dolduracak daimi dişleri de olumsuz etkileyeceğini ifade eden Doç. Dr. Behiye Bolgül, şöyle dedi:
“Nasıl olsa süt dişidir dökülür anlayışı yanlıştır. Çünkü süt dişi alttan gelecek daimi diş için yer tutucudur. Süt dişinde çürüme olması durumunda mutlaka tedavi edilmelidir. Erken süt dişi çekimleri çapraşıklıklara ve dolayısıyla tedavi maliyeti çok yüksek olan ortodontik sorunlara yol açar. Enfeksiyonlu kalırsa alttan gelecek kalıcı dişi de olumsuz etkiler. Ağızda uzun süreli enfeksiyon durumu daha çok kalp olmak üzere tüm organları olumsuz etkileyebilmektedir.”
BESLENMEYE DİKKAT
Çocuklarda diş sağlığının beslenmeyle ilişkisine de değinen Bolgül, çocukların hazır yiyecek, çok şekerli ve asitli yiyecekleri tüketmesinin engellenmesi gerektiğini belirterek, özellikle sık ara öğünler ve bu öğünlerde abur cubur, şekerli yiyeceklerin tüketilmesinin diş sorunlarını artıracağını kaydetti.
BİBERON ÇÜRÜĞÜ
Özellikle bebeklik döneminde biberonla besleme yapılırken fazlasıyla tatlı besin alan ve gece biberonla beslenme alışkanlığı edinen çocukların yatarken de biberonla uyuyakalması durumunda sürekli olarak şekerli yiyeceklerle teması olacağına dikkat çeken Bolgül, “bu durumda biberon çürüğü ya da erken çocukluk çürüğü denilen çürükler oluşuyor. Çok erken meydana gelen bu diş çürümesi, bir süre sonra beslenme yetersizliğine yol açabilir” dedi.

 

ağız ve diş sağlığı anketi,anket doc,anket ön yazısısı örnegi,anket örneği,anket örneği .doc,anket örnekleri diş sağlığı,anket örnekleri yemek,anket örnekleri.doc,anket soruları örnekleri çocuklarla,anne çocuk anketleri,anne ile ilgili anket soruları,anne ve bebek sağlığı anket,anne ve çocuk sağlığı ile ilgili anket örneği,anneler ile ilgili anketler,beslenme alışkanlığı anketi,beslenme alışkanlığı hazır anket soruları,beslenme alışkanlığı ile ilgili anket soruları,beslenme alışkanlığıhazır anket,beslenme alışkanlıkları anket soruları,beslenme alışkanlıkları anketi,beslenme anket sorusu nasıl hazırlanır,çocuk beslenme ile ilgili anket örnekleri,çocuk ile ilgili anketler,çocuklara ağız ve diş sağlığı hakında hazır anket örnekleri,çocuklara anket soruları,cocuklara sorulan anket örnekleri,çocukluk anketi örneği,diş hekimliği anket örneği,