Bebeklere Yapılması Gereken Alışveriş

Aileleri bebekleri dünyaya gelmesine yakın tatlı bir heyecan sarar. Bu heyecanla napcaklarını bilemezler. Doğacak çocuklarına oda hazırlama telaşı da bunlardandır. Bu dönemde aileler hiç düşünmeden bolca eşya almaktaadırlar. Bebek eşyası ve malzemeleri üreticileri ilk çocukları doğacak anne ve babaların çok fazla para harcadıklarını keşfetmişler. Bebek mağazalarına gittiğinizde, alabileceğiniz bebek gereçlerini seçmekte zorlanabilirsiniz. Bunlardan bir kısmı gerçekten gereklidir. Ancak, göz alıcı olan pek çok ürün, gereksiz olmaktan öte kullanışlı bile değildir. Kendinizi size mağazada herşeyi satmaya çalışan kadına teslim etmeyin. Aksi takdirde mağazadan eliniz kolunuz sımsıkı dolu birçok minik kıyafet ve malzemeyle çıkarsınız.
Evde önce liste yapıp, minimum ihtiyaçlarınızı belirleyin ve mağazadaki satıcıların karşılarına hazırlıklı çıkın. Yaptığınız listedeki herşeyi almak yerine bu listeyi bir rehber olarak kullanın. Ne sıklıkta çamaşır yıkayacağınıza önceden karar verin. Eğer her gün çamaşır yıkayacaksanız listedeki malzemelerden en az sayıda alın, kirlileri biriktirip yalnızca haftada bir yıkayacaksanız o zaman en fazla sayıda malzeme alabilirsiniz. Bebeğiniz eve gelmeden önce ihtiyacı olacak eşya ve temel gereksinimleri içeren listeye bir göz atın. Unutmayın önemli olan çok çeşit değil, ihtiyaçlar doğrultusunda alışveriş yapmak.
Anne Bakım ve Sağlık ürünleri

● Gögüs Pedi

● Emzirme Sütyeni

● Hamile külodu

● Lohusa Külodu

● Gögüs Pompa Seti

● Gögüs Koruyucu Aksesuar
Beslenme Zamanı

● Biberon

● Biberon Emziği

● Biberon Isıtıcısı

● Biberon & Emzik Fırçası

● Mama Tabağı & Kaşığı

● Önlük

● Termos Biberon

● Mama Sandalyesi
“İki türlü plastik biberon var. Yeniden kullanılabilen klasik biberonlar ve daha yeni olup bebeğin hava yutmasını engelleyen biberonlar. Biberon ağızlıklarında ise şekli ve delik çapı farklı olanları bulunuyor. Silikondan yapılan bebek ağızlıkları koku ve tatsız olduğundan bebeğin damağına yapışmazlar.”
Bebek Bakım ve Temizlik ürünleri

 

● Yalancı Emzik

● Emzik Kutusu

● Dişlik

● Tırnak Makası

● Tarak

● Fırça

● Bakım çantası

● İlaç Kaşığı

● Beden Termometresi

● Burun Aspiratörü

● Göbek Bağı Bandı

● Islak Mendil
Elektronik Cihazlar

● Sterilizatör

● Oda Nemlendiricisi

● Bebek Telsizi
Banyo Gereçleri

● Küvet

● Küvet Filesi

● Bakım Yatağı (alt değiştirme için)

● Banyo Termometresi

● Banyo Süngeri

● Bornoz, Havlu, Eldiven

● Renkli, sevimli yüzen oyuncaklar…

● Sampuan, Sabun, Pudra, Yağ vb. bakım ürünleri.

“Tuvalet ve banyo malzemelerinin alkol ve koruyucu, yapay katkı maddesi ve kimyasal madde içermemesine dikkat edin. Aksi takdirde bebeğin cildini kurutabilir.“
Uyku Zamanı

● Bebek Karyolası

● Nevresim Takımı

● Şilte

● Oda Termometresi

● Gece Lambası

● Termofor

● Dönence
“Karyolaya monte edilen, bebeğin erişemeyeceği yükseklikte asılı dönen ve müzik çalan oyuncaklar oldukça dikkatini çekececektir.”
“Parmaklıklardan sarkan ses çıkaran oyuncaklar da hoşuna gidebilir.”
“Battaniye alırken gevşek dokunmuş ya da uzun püsküllü battaniyelerden kaçının. Bunlar bebeğin parmaklarının aralarına sıkışabilir.”
Dinlenme & Gezinti Zamanı

● Puset

● Oto Koltuğu

● Portbebe

● Kanguru

● Ana Kucağı

● Portatif Yatak

● Oyun Parkı

“Bebeği beslemek ve sakinleştirmek için sallanan sandalye de alabilirsiniz.“
Bebeğinizin Yatağı

● Çok sert veya çok yumuşak yatak almayın. Fazla sert yatak bebeğinizin kaslarını yorar ve uyumaya geçişini zorlaştırabilir. En uygunu orta sertlikte (yarı ortopedik) bir yatak. Yün veya pamuk yatakları tercih etmeyin.
● Yatağın daha temiz kalması açısından yıkanabilir yatak koruyucu kullanabilirsiniz.
● Serip, toplamada kolaylık olması açısından ve bebek yatarken toplanmaması için kenarları lastikli çarşafları tercih edin.
● % 100 pamuklu kumaştan yapılmış çarşaflar kullanın. Sentetik ürünler pek tercih edilmiyor.
● Yatağın kenarına koyacağınız kenarlıkların ve bağcıklarının 18 cm’den uzun olmamasına dikkat edin.
Giysi Dolabı

Boş zamanlarınızda değişik modelleri ve fiyatları karşılaştırmak amacıyla alışverişe çıkabilirsiniz. Bu alışverişi, doğumun yaklaştığı ve dolaşmanızın zor olacağı son aylara bırakmamanızda yarar var. Alacağınız giysilerin çamaşır makinesinde yıkanabilir olmasına özen gösterin. Ayrıca kolay ütülenenleri alın.
Yazın doğan bebekler için

4 hafif tulum, 4 yelek elbise ya da t-shirt, 2 ya da 3 uyku tulumu, 2 hırka, 2 ya da 3 çift pamuk çorap, 1 geniş kenarlı şapka, 1 ince örtü.
Kışın doğan bebekler için

4 tulum, 4 yelek elbise ya da t-shirt, 2 ya da 3 uyku tulumu, 4 hırka, 2 ya da 3 çift pamuklu ya da yünlü çorap, 1 yünlü şapka ve 1 çift tek parmaklı eldiven, 1 battaniye ya da kalın ceket.
Giysi alırken nelere dikkat edilmeli?

● Yandan bağlanan zıbınlar kolay giyilebilirler ve neredeyse tüm giysilerin içinde rahatça kullanılabilirler. Kasığın altından bağlanan tulumlar da pratiktir.
● Özellikle omuzlarında çıtçıtlar olan tulumları ya da üst giysilerini tercih etmenizde yarar var. Bu üst giysileri boyun kısmından genişleterek bebeklere daha rahat giydirebilirsiniz.
● Pamuk gibi doğal malzemelerden yapılmış giysiler bebeğinizin cildinin en rahat nefes alabildiği malzemelerdir. Özellikle bebeğinizin cildini örten iç giyim seçiminde önemli. Kullanılan malzemelere bakın, dikiş yerlerini kontrol edin. Şişkin ya da kabarık olan dikiş yerleri kaşıntı yapabilir. Ayrıca etiketleri de çıkarın ki bebeğinizin cildine zarar vermesin.

● Minik düğmeli ya da bağlanması zor giysiler almayın. Geçme düğmeli ya da çıtçıtlı giysilerin kullanımı daha rahat ve kullanışlı.

● Bebeğiniz kısa sürede gelişeceğinden, en küçük boy giysilerden az alın. İlk giyisleri bol olabilir, bebeğiniz bu durumu önemsemeyeceği için biraz büyük alabilirsiniz; kollarını kıvırdığınızda bu durum sorun olmaktan çıkar.

ana kucağı alırken neler dikkat etmeli,bebeğimin alışverişi,bebek alışverişi nerden yapılır,bebek beşiği dönenceler,bebek beşikleri portatif,bebek dönence faydaları,bebek yatak koruyu nasıl olmalı,çanta olabilen portatif bebek beşikleri,dönence alırken nelere dikkat etmek gerekir,dönence bebek nasıl olmalı,dönence faydaları,dönence fiyatları,dönence nasıl olmalı,dönenceler bebek sağlık,emzirme sütyeni ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ,karyola için dönence,portatif bebek beşikleri,portatif bebek karyola modelleri,portatıf bebek kayrolası,portatif bebek yatagi,portatif bebek yatagi ana kucagi,portatif bebek yatagi ve sallanan ana kucagi,portatif bebek yatakları sağlıklımı,Portatif cocuk yatagi,portatif çocuk yatak,portatif çocuk yatakları,portatif karyola,Portatif Seyahat Bebek Yatağı,portatif yataklar,portotif yataklar,tatil icin bebek yatagi,yatak secerken neye dıkkat etmelı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir