Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bebeğinizin uygun beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu da ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütüyle yapılmalıdır. Anne sütü, bebeğinize ilk 6 ay içinde tek başına yeterli olan, onun normal gelişmesi için yeterli besin öğelerini içeren, yeni doğan bebekler ve süt çocukları için en uygun ve doğal tek besindir.

Anne sütü, bebeğin fizyolojik ve psikososyal gereksinimlerini ilk 6 ay içinde tek başına karşılar. Bebeğinizin gelişimi normal olduğu sürece 6. aydan sonra ek gıdalara başlamak şartıyla onu emzirmeye 2 yıl devam edebilirsiniz. Bebeğinizin kilo artışının ideal olması 6. ayda doğum ağrılığının iki katına, 1 yaşında 3 katına ulaşmasıyla ölçülür. Bu yeterli bir büyüme göstergesidir. Ayrıca bebeğiniz doğumdan sonra bir miktar kilo kaybedeceği için, 15. günde doğum ağırlığına ulaşması anne sütünün yeterli olduğunu gösterir.
Anne sütünün bebeğe yararları
• Her zaman steril ve ısı ayarlıdır,
• Enfeksiyonu önler (kulak iltihabı, ishal, solunum sistemi, menenjit, idrar yolu, apandisit),
• Ani bebek ölümü riski azalır,
• Sindirimi kolaydır, yemek borusu ve mide duvarında yara oluşma riski düşüktür.
• Solunum yolu hastalıkları, alerji ve obezite (şişmanlık) daha az görülür,
• Çene ve diş gelişimini destekler.
• Küçük yaşlarda yeterli anne sütü almış erişkinlerde lenfoma, lösemi, diabet, kronik karaciğer hastalığı, crohn hastalığı, çölyak ve kalp hastalığı riski azalır,
• Bebeğin rutin aşılara antikor yanıtı daha iyi olur,
• Görmedeki netlik gelişmesi artar,
• Bebeğin ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olur.
Emzirmenin anneye yararları
● Anne ile bebek arasındaki duygusal bağı geliştirir,
● Anneyi göğüs, over (yumurtalık) ve uterus (rahim) kanserine, kemik erimesine karşı korur,
● Anemiyi (kansızlığı) önler,
● Altı ay veya daha uzun süre emziren anneler de doğum sonrası kilo kaybı, yağ dokusu kaybı ve deri altı kıvrım kalınlığındaki azalma çocuklarını mama ile besleyenlere göre daha belirgindir.

anne sütü cilde iyi gelirmi,anne sütü cilt lekeler,anne sutu cilt lekeleri,anne sütü ile cilt,anne sütü ile cilt lekeleri,anne sütü kulağa iyi gelirmi,anne sütü kulak,anne sütü kulak iltihabına faydalımı,anne sütü sivilcelere iyi gelir mi,anne sütü ve cilt,anne sutu yuze iyi gelir mi,anne sütün cilde faydası,anne sütünü cilde faydalari,anne sütünü cilde faydası,anne sütünü kulak icin,anne sütünün cilde,anne sutunun cılde faydaları,anne sütünün cilde faydası,anne sütünün cilde için faydası,anne sütünün cilde yararı,annedeki sütün bebeğe yararları,annesutunun cilde faydasi,cilde annesütü,coçuk 1yaşında anne sütü korurmu,keçi sütü cilt lekesine iyi gelirmi,yemeklerin anne sütüne faydaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir