20 Bin Kadına Kanser Taraması Yapıldı

 

Yapılan meme kanseri taramalarıyla hastalığın haritasının çıkarılması planlanıyor.
Manisa Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, kentte 10 mahalledeki bin 357 kadının meme kanseri taramasından geçirildiğini bildirdi.
Dr. Tay, Manisa Belediyesi Encümen Salonu’nda, Belediye Başkan Yardımcısı Nursel Ustamehmetoğlu, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Serdağ Etiz, İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kontrol Şube Müdürü Uzman Dr. Koray Erbudak, Belediye Kültür ve Sosyal  İşlerMüdürü Yonca Ekmekçi’nin katılımıyla 3. Meme Kanseri Taraması Programı protokolüne imza attı.
Dr. Tay, Manisa Sağlık Müdürlüğünün geçen yıl başlatılan ve Manisa Belediyesi ile imzalanan 2 ayrı protokolle 10 mahallede bin 357 kadının meme kanseri taramasından geçirildiğini anımsattı.

Bunlardan 4 kadında kanser teşhis edildiğini ve tedavi altına alındığını belirten Tay, şöyle konuştu:
“Taramalarda 280 kadında risk grubu oluşturan bulgular tespit edilerek takip altına alındı. Taramalarımızın bir kısmı kadınlarımızın evinde, bir kısmı ise Merkez Efendi Devlet Hastanesi bünyesinde yer alan Kanser Erken Teşhis Merkezi’nde yapıldı. İmzaladığımız 2009-2010 dönemini kapsayan protokol çerçevesinde 75. Yıl, Güzelyurt, Hafsa Sultan, Laleli, Mesir ve Uncubozköy mahallelerimizde 50-69 yaş grubundaki  toplam 3 bin 329 kadına yönelik meme kanseri tarama programı planlanıyor. Bu kadınların en az 2 bin 400′üne yani yüzde 70′ine ulaşılması hedefleniyor. Türkiye’de ilk defa böyle kapsamlı meme kanseri taraması yapılmaktadır.”
Taramaların  bir doktor ve 4 hemşire tarafından mahallelerdeki kadınların evlerinde yapılacağını ifade eden Tay, kadınlara randevu verilerek belirtilen tarihlerde nakil araçları ile Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi’nde (KETEM) kapsamlı taramadan geçirileceğini söyledi.
Dr. Ziya Tay, hedeflerinin merkezde 56 mahallede yaklaşık 20 bin kadını meme kanseri taramasından geçirmek ve Manisa’nın meme kanseri haritasını çıkarmak olduğunu bildirdi.
Manisa Belediye Başkan Yardımcısı Ustamehmetoğlu ise imzalanan protokol çerçevesinde belediyenin tanıtım, duyuru ve araç temini konularında İl Sağlık Müdürlüğüne destek olacağını kaydetti.

yağlı saçlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir